W jaki sposób wykorzystuje się laser w przemyśle? Jakie ma on możliwości?

Posted on 28/01/2021 3:33pm

Dużo osób słyszało o zastosowaniu lasera. Nie jest to już dzisiaj urządzenie tak tajemnicze jak zaledwie kilka lat wstecz. Od czasu jego wynalezienia stale udoskonala się jego działanie i odkrywane są wciąż jego nowe możliwości. Warto przyjrzeć się temu jak wpłynął on na niektóre branże. Przykładowo na przemysł, gdzie wniósł on bardzo dużo jeśli chodzi o technologię obróbki różnych surowców.

Za sprawą lasera obróbka skrawaniem różnych surowców jest szybsza jak i dokładniejsza. Ogromnie ważna jest możliwość zautomatyzowania procesu. Lasery mamy w najróżniejszych wersjach i stosowane są do różnych celów. Istnieją w związku z tym wycinarki laserowe kimla do cięcia nawet najtwardszych surowców czy maszyny tryskacze spawające. Lasery też pomagają kiedy chodzi o obróbkę powierzchniową jak również są idealne do drążenia otworów w najróżniejszych artykułach. Niektóre lasery hartują stal kolejne natomiast używane są by wzbogacić warstwę przypowierzchniową w stopowe składniki. Doskonały do znakowania różnego rodzaju wyrobów albo przedmiotów jest laser fibrowy, jaki wykorzystuje technologię światłowodową dlatego otrzymujemy świetną jakość strumienia. Warto omówić bardziej niektóre z podanych przykładów.

Wycinarka laserowa
Gdy chodzi o cięcie laserem to stale jest to jedna z najlepszych, ponieważ najdokładniejszych oraz najszybszych metod gdy chodzi o termiczne rozdzielanie materiałów o różnych powierzchniach. Gdy używamy tej metody do cięcia, to tak naprawdę otrzymujemy formę ostateczną takiej rzeczy, ponieważ nie trzeba robić dodatkowych poprawek. Ta precyzja jest wynikiem używania komputerów w tej pracy. Dzisiaj już częściej maszyny są programowane oraz całość sterowana jest za pomocą komputera. Oprócz tego im lepsza jakość urządzeń tnących o sporej odporności na wstrząs czy drganie tym rezultat jest lepszy.

W jaki sposób się to w ogóle odbywa? Punkt po punkcie wysyłane są spore dawki energii pod postacią wiązki laserowej. W ten sposób zależnie od użytej metody materiał topi się, spala albo też następuje sublimacja danej części materiału. Podczas tego typu zabiegu wykorzystuje się czyste gazy techniczne przykładowo tlen. Zwiększają one precyzję oraz przyspieszają bardzo całą pracę. Istnieją jeszcze innego typu metody cięcia laserem natomiast każda z nich z pewnością daje sporą oszczędność czasu jak i materiału, a co za tym idzie pieniędzy. Można uzyskiwać dokładnie takie same powtarzalne wzory, co nie jest takie łatwe do otrzymania gdy chodzi o inne metody.