Stosujesz piecyk gazowy? Kup detektory gazu

Posted on 27/09/2018 7:17am

Kiedyś podstawowym elementem budownictwa mieszkalnego był piecyk gazowy, instalowany zwykle w kuchni i łazience. Dzisiejsze budownictwo wypiera tego typu sposoby wyposażania powierzchni mieszkalnych, zastępując gaz prądem.

Detektor gazu - elektronika
Author: Arkadiusz Sikorski
Source: http://www.flickr.com
Dawniej standardem było podgrzewanie wody przy zastosowaniu piecyka gazowego. Wiele przypadków zwykle nazywanych „zaczadzeń” tlenkiem gazu pokazują nam dziś, że to nie był specjalnie bezpieczny sposób na posiadanie ciepłej wody. Dzisiaj piecyki gazowe zastępowane są bojlerami, za pośrednictwem których na bieżąco otrzymujemy ciepłą wodę, zaś gaz w płytach grzewczych oraz piekarnikach coraz częściej zastępuje prąd. Rozwiązanie takie jest co prawda trochę droższe w codziennym użytkowaniu, szczególnie gdy mamy do czynienia z kilkuosobową rodziną, która każdego dnia gotuje, ale jednocześnie to bardziej bezpieczniejsza od gazu (https://www.biuroinwest.pl/oferta/ przejdź na naszą stronę) opcja.
Szczególnie zimą, w przypadku gdy mamy do czynienia z silnymi mrozami, gaz zamiast uchodzić na zewnątrz cofa się do środka pomieszczenia, co z kolei powoduje powszechnie zwane zaczadzenia tlenkiem węgla. W naszym kraju znajduje się jednak jeszcze wiele budynków ze starego budownictwa, których mieszkańcy nie mają możliwości przerobienia swoich mieszkań i usunięcia piecyków gazowych. Dla takich mieszkańców nasz rynek ma już pewne rozwiązania, a mianowicie detektory gazu.

Detektory gazu, nazywane inaczej jako mierniki gazu, mają za zadanie ciągle kontrolować poziom stężenia niebezpiecznych substancji w pomieszczeniu, w tym na przykład, gazu ziemnego, gazu płynnego i tlenku węgla. W przypadku, kiedy stężenie danej substancji przekroczy określoną normę, mierniki gazu mają zasygnalizować nam ten fakt w postaci choćby dźwięku, tym samym informując nas o zbliżającym się zagrożeniu. W pomieszczeniach mieszkalnych mierniki gazu instalowane są zazwyczaj przy wentylatorach, dzięki którym możemy usprawnić wymianę powietrza w pomieszczeniu, gdy dojdzie do wycieku gazu. Producenci informują, by wlot czujnika gazu znajdował się na ścianie w odległości od 150 do 200 cm od podłoża. Poza standardowymi miernikami, coraz więcej na rynku ukazuje się przenośnych detektorów, z możliwością stosowania do kilku różnych pomieszczeń. Dzięki temu za pomocą jednego urządzenia możemy sprawdzać poziom niebezpiecznych substancji na obszarze całego domu, jak również poza nim.

Dzięki detektorom gazu osoby posiadające i stosujące do teraz piecyki gazowe (zobacz|sprawdź piecyki gazowe na butle) mogą czuć się bezpiecznie. Liczna część osób już się przekonała, że inwestycja w nie popłaca zdrowiem, a niekiedy nawet i życiem.