Przemiany na rynku pracy, jakie wystąpiły po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Posted on 28/04/2021 9:12pm

Wejście Polski w szeregi Unii Europejskiej bardzo odmieniło na pracowniczym rynku w naszym kraju. Wcześniej co prawda w ograniczonym zakresie emigracja istniała, lecz działo się to wszystko w niewielkiej skali. Aby otrzymać legalne zatrudnienie w jakimś europejskim kraju należało postarać się o odpowiednie pozwolenia, pokonać całą biurokratyczną procedurę, a i tak pewności nie było, że odpowiedź będzie pozytywna.


Pewna ilość ludzi pracowała nielegalnie, bez żadnych umów i świadczeń, osoby tego typu na przykład jechały na wycieczkę i później w danym kraju zostawały. Lecz w skali wszystkich pracujących był to nieduży procent, absolutnie nie wpływający na krajowy rynek pracy.

Zapewne interesują Cię inne informacje (etteplan.com/pl/uslugi/rozwiazania-programistyczne-do-dokumentacji-technicznej). Z chęcią zapraszamy Cię do naszego następnego tekstu, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Trzeba jedynie kliknąć w link.

I trwało to wszystko w ten sposób do roku 2004, gdyż wtedy właśnie rozpoczęła się zmiana, jaka trwa do dnia dzisiejszego. Wstąpienie do Unii spowodowało, że nagle przed naszymi pracownikami stanęła otworem większość krajów członkowskich, a internet i gazety zaczęły wypełniać się anonsami takimi jak oferty pracy zagranica.

Ocenia się, że w celach zarobkowych w krajach należących do Unii wyjechało nawet parę milionów ludzi. Stanowi to już kilka procent wszystkich którzy mogą pracować, i taka ilość w jakiś już sposób wpływa na to, co dzieje się w naszym kraju.
Praca za granicą
Author: Rainer Stropek
Source: http://www.flickr.com
Emigrowali bardzo różne osoby, absolwenci, którzy nie mogli dostać swojego pierwszego zajęcia, dorosłe osoby z małych miasteczek, gdzie panowało olbrzymie bezrobocie, czy też doświadczeni, wykształceni specjaliści szukający nowych możliwości rozwoju. Rzecz jasna podstawową sprawą, jaka w większości przypadków miała wpływ na decyzję, były płace, najczęściej kilkakrotnie wyższe niż w naszym kraju.


W części regionów malutkie wsie i miasteczka wręcz opustoszały, gdyż kto tylko miał możliwość, to brał walizki i wsiadał w busa do Anglii. Wiele z tych osób, które dziesięć lat temu wyjechali, w pewnym momencie powróciła, ale większość z nich najprawdopodobniej zostanie na stałe w obcym kraju. Co więcej, bez przerwy pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę, skłaniające kolejne osoby do wyjazdu.