O plastycznych właściwościach metali i ich niektórych praktycznych zastosowaniach w najróżniejszych gałęziach współczesnej gospodarki

Posted on 03/05/2020 7:40am

Któż z osób po pięćdziesiątce nie lubił w dzieciństwie bawić się różnokolorowymi wałeczkami plasteliny. Lepienie niewielkich ludzików, kwiatków czy bałwanków było niemałą frajdą. Kto w czasach dzieciństwa lubił w ten sposób spędzać wolny czas, ten w dojrzałym życiu może w trochę odmienny sposób realizować swoje hobby, a nawet z tychże pasji się utrzymywać. Przykładowo zawód jubilera, a ściślej osoby zajmującej się wytwarzaniem biżuterii, w jakimś stopniu nawiązuje do dawnych dziecięcych zajęć. A wyrób kolczyków, wisiorków czy pierścionków jest możliwy również dzięki temu, że szlachetne kruszce, choć w o wiele mniejszym stopniu aniżeli plastelina, są plastyczne, więc można je dowolnie kształtować.

płótno - samochody
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
druty wytworzone z różnych metali bądź stopów charakteryzują się dość często doskonałą plastycznością. Dowodem potwierdzającym sformułowaną wcześniej tezę jest choćby fakt, że bywają one dostarczane na plac budowy w postaci wielkich szpul.

Czyżby któryś komentarz z www (http://www.lankamerprzewozy.pl/) Cię poruszył? Masz chęć na niego odpisać? Nakłaniamy Cię do tego gorąco. Czekamy na Ciebie!

Pomimo tego że w w języku polskim funkcjonuje porównanie "proste jak drut - www.termoaparatura.com.pl -", to jednak nie do końca znajduje ono empiryczne uzasadnienie. Metalowe druty można oczywiście kupić w postaci podłużnych prętów, ale zarazem w sprzedaży nie brak rolek z drutami miedzianymi.

samochody - stykówka
Author: Arek Olek
Source: http://www.flickr.com
Metalowe arkusze blachy są również w mniejszym bądź większym stopniu elastyczne. Dzięki takiej cesze w halach fabrycznych mogą powstać karoserie pojazdów osobowych czy ciężarowych. To skądinąd dosyć oczywiste stwierdzenie, tymczasem część szoferów z długoletnim doświadczeniem może zaskoczyć usługa proponowana przez niektóre warsztaty, czyli usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Ta nowatorska metoda przywraca elementom karoserii auta idealny kształt. Oszczędność czasu czy pieniędzy to jedynie wybrane zalety zastosowania tej metody. A dzisiaj mechanicy są bardzo zapracowani, bowiem wgniecenia powstają tak podczas gwałtownej nawałnicy, jak i w trakcie parkowania na ciasnym placu.

Doradcy zawodowi od zawsze przekonują, że najsensowniej w życiu robić to, co naprawdę się lubi. Pracownicy, którzy jednocześnie są pasjonatami mają o dużo więcej ciekawych oraz innowacyjnych pomysłów. Z kolei te są przecież mile widziane, gdyż dzięki nim powstają praktyczne wynalazki. I nawet jeżeli ktoś uważa, że o kształtowaniu metalu wiemy już niemalże wszystko, to oczywiście się myli.