Jakie maszyny i urządzenia mogą być przydatne w codziennym działaniu warsztatów ślusarskich.

Posted on 18/12/2021 7:16am

Warsztat mechaniczny czy ślusarski potrzebuje wielu rozmaitych urządzeń. Najczęściej będą to wiertarki, frezarki i tokarki, to właśnie za ich pomocą wykonuje się dużą część prac. Jednak czasami może się pojawić konieczność jakiejś inne obróbki, i wtedy warto pomyśleć o jakiś innych maszynach.

Maszyna
Author: Eric Vernier
Source: http://www.flickr.com
Do cięcia blach bardzo dobrze nadawać się będą gilotyny, zwane także inaczej gilotynowymi nożycami. Składają się one z dwóch ściśle przylegających stalowych noży, nachylonych do siebie pod niewielkim kątem oraz mechanizmu służącego do ich przesunięcia. Przy rzadszym cięciu cieńszych blach w zupełności wystarczą gilotyny ręczne. Mają one dźwignię o długości ponad metra, która dostarczy wystarczająco dużo siły do tego, żeby cięło się odpowiednio sprawnie.ale http://www.primeproject.pl/obsluga-inwestycjiWiększe warsztaty, obrabiające dużą ilość materiałów potrzebować będą wydajniejszych sprzętów, więc w takim przypadku można pomyśleć o gilotynach w wersji hydraulicznej. Te urządzenia cechują się dużo większą wydajnością, niemożliwą do osiągnięcia w sposób ręczny.

Odpowiednich urządzeń będzie również wymagało gięcie blach. Co prawda w pojedynczych przypadkach można sobie z tym poradzić w sposób ręczny, jeśli jednak trzeba by to było robić częściej, to jakaś krawędziarka raczej się przyda. Krawędziarki złożone są z dwóch elementów roboczych oraz bardzo wydajne prasy, sterowanej w sposób ręczny lub automatyczny. Elementy robocze to rynna z profilem mającym kształt litery V oraz dopasowanego do niej klina. Blacha jest kładziona zaraz nad rynną, a klin, który będzie opuszczany powoduje jej odpowiednie ugięcie. Sterując wysokością zagłębienia otrzymuje się odpowiedni stopień ugięcia. Nowoczesne krawędziarki sterowane są najczęściej cyfrowo, przez co będą dawały duży poziom dokładności i powtarzalność elementów.

Nadają się do gięcia blach mających grubość nawet trzydziestu milimetrów, dzięki czemu będą sobie dawać radę w większości zastosowań. Oprócz tego zaawansowane możliwości sterowania pozwalają na uzyskiwanie skomplikowanych kształtów, co także jest pożądaną właściwością.