Dlaczego toaleta publiczna musi spełnić tak dużo norm? Czy stan szaletów miejskich jest już dziś lepszy niż dawniej?

Posted on 10/06/2021 8:15am

Potrzeby natury fizjologicznej często są tematem tabu, a przecież są typowe dla każdego z nas. Temat toalet miejskich był bardzo długi czas zaniedbywany. Dlatego szalety miejskie często znajdowały się w opłakanym stanie. To się na szczęście już zmienia i obecnie pójście do publicznego szaletu nie jest już dramatycznym przeżyciem, lecz czynnością dość normalną, gdyż warunki w tego typu toaletach są już coraz lepsze.

Toalety publiczne dla niepełnosprawnych
Author: Hamster Polska
Source: http://hamsterpolska.pl/
Obecnie, nowe szalety, które powstają to walidacja techniczna w każdym szczególe dopracowane i pomyślane tak, żeby zagwarantować dobry komfort tym, którzy z nich korzystają. Muszą spełnić jeszcze szereg innych wymogów, które wpływają na użytkowania takich przestrzeni.

Prezentowany wątek Cię interesuje? Zatem odsyłam tu (https://kancelariapp.pl/upadlosc-spolki-zoo/), gdyż odnajdziesz tu ciekawe dane na to zagadnienie, które godne są uwagi.

W związku z tym, iż znajdują się one w różnych miejscach, to projektanci muszą zadbać o bezpieczne toalety publiczne. To ważne, ponieważ nie powinniśmy się obawiać z tego typu miejsc skorzystać. Odchodzą już w przeszłość takie mroczne i mało bezpieczne toalety pochowane gdzieś w przejściach podziemnych, gdzie istniała obawa zejść. Dziś są to miejsca często na widoku, jednak nie szpecą one otoczenia, bo ich bryła jest bardzo stylowa oraz wpasowuje się w przestrzeń.

Bezpieczeństwo to również dobry poziom czystości, ponieważ w brudnej toalecie możemy nabawić się wielu różnych chorób. Wiadomo, że najprostszy wystrój, mało skomplikowane kształty wyposażenia, to łatwość sprzątania. Przy tym bezdotykowe sprzęty, to czystość na dłużej i brak konieczności kontaktu z zarazkami. toalety publiczne dla osób niepełnosprawnych to już dziś obowiązujący standard. Dawniej ciężko było znaleźć specjalny rodzaj toalety, z której przykładowo mógł skorzystać niepełnosprawny na wózku. Dzisiaj obok toalety standardowej z reguły jest też większa, do jakiej bez problemu wjedzie też inwalidzki wózek.

To jedynie niektóre ze standardów, które powinna spełnić toaleta publiczna. Bo poza tym ważne jest także użycie materiałów, które okażą się trwałe nie tylko w związku z częstą eksploatacją, lecz również wytrzymają akty wandalizmu, jakie niestety się zdarzają. Jak widać, zaprojektowanienawet takiej prostej toalety to nie jest łatwa sprawa.